KLAF:s årsmöte den 16 april 2025 hölls på Hotell Post i Oskarshamn där närvarande bjöds på god buffé med tillhörande efterrätt. Uppslutningen av medlemmar var god och flertalet olika organisationer var representerade.
Innan årsmötesförhandlingarna började hölls ett mycket intressant och uppskattat föredrag av Släktforskarbröderna Tomas Karlsson och Mathias Karlsson. De pratade om betydelsen av arkiv, både fysiska och digitala, för att släktforskningen ska kunna fungera. De gav också exempel på hur de går tillväga när de ”spårar” släktingar. Publiken fick höra hur de lyckats hitta tv-kändisen Craig Sundells, från ”Allt för Sverige”, okända farfar, något de erfarna släktforskarna i tv-teamet inte klarade.
KLAF tackar Släktforskarbröderna för intressant föreläsning och önskar lycka till med fortsatt släktforskning i arkiven!